Avanso grąžinimas pirkėjui – Laimėta

Civilinė byla Nr. e2-22389-336/2018 – avanso grąžinimo pirkėjui

Klientui priteistas 3000 EUR sumokėtas avasas pardavėjui pagal preliminariąją sutartį / avanso negrąžinimas pirkėjui / ir atstovavimo išlaidos. Laimėta byla.

 Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmų teisėja Audra Kriščiūnienė, dokumentinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo N. S. ieškinį atsakovei R. J. dėl sumokėto avanso priteisimo.

Teismas nustatė, kad ieškovas N. S ieškiniu (e. b. l. 1-4) prašo iš atsakovės R. J. priteisti 3000,00 Eur sumokėtą avansą, 5 procentų metines procesines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir bylinėjimosi  išlaidas. Ieškinyje nurodė, kad 2016 m. gruodžio 30 d. tarp ieškovo ir atsakovės buvo sudarytas susitarimas, kurio pagrindu ieškovas sumokėjo, o atsakovė priėmė 3000,00 Eur sumą už parduodamus 4 ha žemės sklypą, Un. Nr. (neskelbtina) , ir 2,67 ha žemės sklypą, Un. Nr. (neskelbtina), esančius (neskelbtina). Nurodė, kad bankui atmetus ieškovo prašymą finansuoti minėtos žemės pirkimą, pagrindinė sutartis nebus sudaryta ir sumokėtą avansą atsakovė įsipareigojo grąžinti ieškovui. Nurodė, kad atsakovė avanso yra negrąžinusi ir vengia bendrauti su ieškovu bei susitarti dėl jo grąžinimo.

Ką turėčiau žinoti norint atgauti skolą?

Ieškinys tenkintinas visiškai – avanso grąžinimas pirkėjui.

Iš byloje esančių rašytinių įrodymų nustatyta, kad ieškovas ir atsakovė 2016 m. gruodžio 30 d. sudarė susitarimą (e. b. l. 15), kuriuo ieškovas perdavė atsakovei 3000,00 Eur už planuojamą žemės pirkimą. Šalių susitarime buvo numatyta sąlyga, kad jeigu bankas atmes ieškovo prašymą dėl žemės pirkimo finansavimo, sumokėtą avansą atsakovė privalės grąžinti ieškovui. Iš 2018 m. kovo 15 d. rašto (e. b. l. 6) dėl sprendimo finansuoti matyti, kad AB SEB bankas atsisakė ieškovui  suteikti kreditą žemės pirkimui.

Ieškovės atstovas pranešimu (e. b. l. 9-10) dėl preliminariosios žemės pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo ketino informuoti atsakovę apie susitarimo tarp ieškovo ir atsakovės nutraukimą, tačiau pranešimas atsakovei nebuvo įteiktas (e. b. l. 13). Byloje duomenų, kad atsakovė ieškovui būtų grąžinusi sumokėtą avansą, nėra.

Ištyrus byloje esančius rašytinius įrodymus, konstatuotina, kad tarp šalių susiklostė ikisutartiniai teisiniai santykiai (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 6.1–6.4 str.). Vadovaujantis CK 6.163 straipsnio 2 dalimi, šalys turi teisę laisvai pradėti derybas bei derėtis ir neatsako už tai, jog nepasiekiamas šalių susitarimas. Šalys ateityje planavo sudaryti pagrindinę nekilnojamojo turto (žemės) pirkimo-pardavimo sutartį. 2016 m. gruodžio 30 d. susitarimas buvo sąlyginis (CK 1.66 straipsnis), priklausantis nuo atidedamosios sąlygos, t. y. ar bankas suteiks ieškovui kreditą žemės iš atsakovės pirkimui.

3000 EUR avanso grąžinimas pirkėjui

Teismui išanalizavus šalių susitarimo turinį nenustatyta, kad šalys viena kitai siekė nustatyti netesybas už susitarimo neįvykdymą. Ieškovo atsakovei perduota 3000,00 Eur suma laikytina avansu, kuri turėjo būti įskaitoma į būsimus mokėjimus pagal pagrindinę sutartį, tačiau, kaip minėta, neturėjo užtikrinamosios funkcijos, kuri suteiktų galimybę atsakovei pasilikti susitarimu gautus pinigus netesybų forma. Bankui ieškovui nesuteikus kredito, šalims nesudarius pagrindinės nekilnojamojo turto pirkimo pardavimo sutarties, spręstina, kad tarp šalių nutrūko ikisutartiniai teisiniai santykiai.

Plačiau apie bylą skaitykite čia.

Esant nustatytomis aplinkybėms, šalių viena kitai perduotą pinigų sumą kvalifikuotinta kaip avansas. Konstatuotina, kad atsakovė yra netekusi teisinio pagrindo turėti iš ieškovo gautus pinigus, todėl ieškovo reikalavimas tenkintinas, ieškovui iš atsakovės priteistini 3000,00 Eur (CK 6.237 straipsnio 2 dalis, 6.309 straipsnio 2 dalis).

Ieškinį tenkinus visiškai, ieškovui iš atsakovės priteistina 34,00 Eur (e. b. l. 11) sumokėto žyminio mokesčio ir 300,00 Eur (e. b. l. 5, 14) išlaidų advokato padėjėjo pagalbai apmokėti (CPK 79 straipsnis, 80 straipsnio 1 dalies 1 punktas, 88 straipsnis, 93 straipsnio 1, 2 dalys).

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 262 straipsnio 1 dali­mi, 424, 427, 428 straipsniais, n u s p r e n d ž i a :

ieškinį tenkinti visiškai – avanso grąžinimas pirkėjui.

Priteisti iš atsakovės R. J., asmens kodas (neskelbtina), 3000,00 Eur (trijų tūkstančių eurų 00 ct) sumokėtą avansą – avanso grąžinimas pirkėjui.

Priteisti 5 (penkių) procentų metines procesines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme 2018 m. rugpjūčio 8 d. iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

Priteisti 334,00 Eur (trijų šimtų trisdešimt keturių eurų 00 ct) bylinėjimosi išlaidas ieškovui N. S., asmens kodas (neskelbtina).

Jei per 20 dienų nuo sprendimo įteikimo prieštaravimai nebus pateikti, preliminarus sprendimas įsiteisės ir jo pagrindu ieškovei gali būti išduotas vykdomasis raštas.

Nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo skolininkas pagal Civilinį kodeksą privalo mokėti palūkanas bei įstatymuose ar sutartyje numatytus delspinigius, jeigu prievolė buvo neįvykdyta ar įvykdyta netinkamai.

Teisėja  Audra Kriščiūnienė

Jei kilo klausimų, susisiekite!

Advokato padėjėjas Julius Paškevičius

Mob. 8 640 65658

El. paštas julius@juliuspaskevicius.lt

Susisiekite Šia forma arba +370 640 65658